SM-deltagare

Agility AhinderPå den här sidan vill vi lyfta fram de ekipage som någon gång under sin karriär har deltagit på SM. Sidan är uppdelad i de olika grenarna, agility, bruks, lydnad och freestyle.

Saknar du något ekipage här?
Maila då till webmaster@sask.nu med följande info om hunden:

Namn i stamtavlan (inkl titlar)
Tilltalsnamn
Född
e (hanen)
u (tiken)
Förare
Vilket år för deltagande samt placering
Foto på hunden

Agility - individuellt

Chess Player Labohéme - Elda

KORAD LP I LP II LP III SE LCh SE BCh SE SpCh Chess Player Labohéme - Elda

Född: 2010-01-11
e: Real Sugar Castor 
u: Chess Player Dii-Dii
Förare: Eva-Britt Öberg

2015 Linköping - oplacerad
2017 - Östersund - oplacerad

Focus

KORAD FD I RLD N RLD F RLD A RLD M LP I LP II LP III
SE UCh SE AgCh SE Ag(Hopp)Ch O'mullan's Chocolate Gobby - Focus

Född: 2008-06-28
e: Some Kind Of Magic’s Ace Ventura
u: Door Keeper’s Diamond Silver Drop
Förare: Lisa Sandström

2013 Falkenberg - 16 plats
2014 Sollefteå - 26 plats

Aragorn

SEAgCH Windedos Circle Master - Aragorn

Född: 2005-04-11
e: Rafter Mt Coal Tuff
u: Windedos Warp Zone
Förare: Mattias Nilsson

2012 Borlänge - 6 plats
2011 Stockholm - 2 plats
2010 Karlstad - 8 plats

Lava

SEAgCH SEAgCH(hopp) Real Sugar Capella - Lava

Född: 2003-03-31
e: Ligaen's Kato
u: Sugargum Star Performer
Förare: Michaela Jansson

2012 Borlänge - 18 plats
2010 Karlstad - 22 plats

Mio

SEAgCH SEAgCH(hopp) Tamburenga's Chippewa Blue Eye-Mio

Född: 2005-04-08
e: Hakino's Aron-Agila
u: Laverton Barrelrace
Förare: Eva Persson

2010 Karlstad - 13 plats

Zoya

SEAgCH SEAg(hopp)CH Difloyds Sunline - Zoya

Född 1998-03-28
e: Beowulf Strix
u: Difloyds Silverado
Förare: Eva Persson

2003-2006 - oplacerad

Lotis

SEAgCH SEAg(hopp)CH Crofter Holding's Bluebird - Lotis

Född: 2000-03-04
e: Pincie Creek's Aurora Chief
u: Bluefire's Ice Dancer
Förare: Magne Alden

2007 Kristianstad - oplacerad
2006 Borlänge - 2 plats
2005 Värnamo - 10 plats

Cherry

LP1 LP2 SEAg(hopp)CH SEAgCHHakino's Cherry Cherio - Cherry

Född: 2004-12-26
e: Hakino's Aron-Agila
u: Pizzicato's Turte Virus
Förare: Stina Bäck

2012 Borlänge - 15 plats

Rally

Black Zone's Red Rally Racoon - Rally

Född: 2006-07-28
e: Wind Dance Burnt Mountain Tyke
u: Chaboo's Flashes Of Fame
Förare: Johanna Ehlin

2012 Borlänge - oplacerad

Gucci

LP2 Cajandy's Gucci - Gucci

Född: 2004-03-24
e:Diamond Bluff Cracker Jack
u: Ljungsviken Caraway
Förare: Emelia Larsson

2012 Borlänge - oplacerad

Rally

LP1 LP2 LP3 Rob'n Toms Attraction In Black - Lakritz

Född: 2004-01-12
e: Door Keepers Edington The Genius
u: Rob'n Toms Tommy-Girl
Förare: Tomas Dahlqvist

2012 Borlänge - oplacerad

Tillyhills Humpty Dumpty - Timi

SEAgCh, SEAg(Hopp)Ch, Tillyhills Humpty Dumpty - Timi

Född: 2010-04-20
e: Real Sugar Inter
u: MR Binks Dallas Dhu
Förare: Pepita Knuutila

2014 Sollefteå - oplacerad
2015 Linköping - 14:e plats

Force Galaxie's Fairy Bell - MinooKORAD HtM I LP I RLD N RLD F SE VCh SE FreeCH Force Galaxie's Fairy Bell - Minoo

Född: 2010-02-02
e: Windedos Sky High
u: Force Galaxie's Furstin Libelle
Förare: Frida Setherberg

2016 Växjö - 21:a plats

Fätorpets Liljekonvalj - LiljaSe AgCh SE Ag(Hopp)Ch Fätorpets Liljekonvalj - Lilja

Född: 2012-05-29
e: Fätorpet's Styvmorsviol
u: S Bar L Mohawk
Uppfödare: Nina Björnsdotter
Ägare: Jenny Narttijärvi

2016 Växjö - oplacerad

Bruks

Dodi

KORAD SEBCH SEUCH LP2 Door Keepers Cheez Doodles - Dodi

Född: 1999-04-26-2011-12-05
e Beowulf's Strix
u Door Keepers A Foxy Lady
Förare: Ingrid Åkerström

2006 Borlänge - 22 plats

2005 Värnamo - 12 plats
MiVinna's AuraluxKORAD LP1 LP2 LP3 SE LCh SE BCh SE SpCh MiVinna's Auralux - Lyxa

Född: 2009-07-01
e: Mandolyn's Acoustic Guitar
u: Kreivi's Pirate Grace O'Malley
Förare: Mia Oskarson

2015 Malmö - oplacerad

Lydnad

Spader

KORAD SELCH Chess Player Jingle Bells - Spader

Född: 2003-12-25
e: Angus Odin
u: Mericas Chess Player
Förare: Anneli O

2009 Karlskrona - 58 plats

Triss

KORAD SELCH Windedos Sky High - Triss

Född: 2003-01-30
e: Gabrielino's Charlie Chaplin
u: Fairoaks Amaretto
Förare: Winett Henriksen

2009 Karlskrona - 55 plats

Cozzie

KORAD SELCH Missnutt's Cozzie - Cozzie

Född: 2002-02-23
e: Missnutt's American Whille
u: Tres Colores Santa Barbara
Förare: Jennie Johansson

2008 Öland
2007 Kristianstad
2005 Borås
2004 Kumla

Buzy

SELCH Missnutt's Flygande Örnen - Buzy

Född: 1995-11-02
e: Gefion's Khount Down
u: Ebbtide Snug As A Bug
Förare: Jennie Johansson

2002 Karlshamn - BRONS
2001 Skutskär
2000 Göteborg
1999 Skövde

MiVinna's AuraluxKORAD LP1 LP2 LP3 SE LCh SE BCh SE SpCh MiVinna's Auralux - Lyxa

Född: 2009-07-01
e: Mandolyn's Acoustic Guitar
u: Kreivi's Pirate Grace O'Malley
Förare: Mia Oskarson

2015 Eskilstuna - 25:e plats
2014 Sollefteå - 22:a plats

 

Spår

MiVinna's Auralux

KORAD LP1 LP2 LP3 SE LCh SE BCh SE SpCh MiVinna's Auralux - Lyxa

Född: 2009-07-01
e: Mandolyn's Acoustic Guitar
u: Kreivi's Pirate Grace O'Malley
Förare: Mia Oskarson

2016 Borås - 14:e plats

 

Rallylydnad

EbbaLP1 SELCh RLDM Real Sugar Ebony - Ebba
Född: 2007-07-19
E: Windedos Night Flight
U: Sugergum Star Performer
Förare:Camilla Åkesson

2014 - Sundsvall - Plac 35

Sheltales Beware the Jabberwock - JabberRLD N, RLD F, RLD A, RLD M Sheltales Beware the Jabberwock - Jabber
Född: 2013-01-18
E: Some Kind of Magics Dreamdate
U: Cockie Fortune Cowgirl Pride
Förare: Lisa Sandstöm

2016 - Norrtälje - Plac 18

Freestyle

Zolo

FD3 SEFreeCH Force Galaxie's Furst Wolf - Zolo

Född: 2007-03-16
e: Srn Eagle Red Hot Masquerade
u: Crofter Holding's Downtown Suzie
Förare: Linnéa Vejde

2011 - Stockholm - 3 plats
2010 - Stockholm - 12 plats

Narnia

KORAD SEUCH Spinnrockens Moucheron - Narnia

Född: 2007-05-03
e: Tanais Soft Black De Mauristasia
u: Next Generation Daizy Blue
Förare: Eike Fokkens

2011 Stockholm - 8 plats

 Force Galaxie's Fairy Bell - Minoo

KORAD HtM I LP I RLD N RLD F SE VCh SE FreeCH Force Galaxie's Fairy Bell - Minoo

Född: 2010-02-02
e: Windedos Sky High
u: Force Galaxie's Furstin Libelle
Förare: Frida Setherberg

2015 - Stockholm - 11 plats
2014 - Stockholm - 11 plats

Nordic Lake Show Me - LukasSE FREECH FD1 RLDN RLDF RLDA Nordic Lake Show Me - Lukas

Född: 2013-08-01
e: Sunnycreek's American Express
u: LP1 LP2 LP3 Aussie Gårdens Never Think Twice
Förare: Emelia Granström

2016 Stockholm - 15 plats

Heelwork to music

Grizzly

Korad LP1 HtM1 HtM3 Black Zone's Grizzly Bear - Grizzly

Född: 2006-07-28
e: Wind Dance Burnt Mountain Tyke
u: Chaboo's Flashes of Fame
Förare: Linda Tolkki

2011 Stockholm - 2:a plats
2013 Stockholm - 4:e plats

Zolo

FD1 HtM1 LP1 O'Mullan's Comely Emacs - Svansa

Född:2008-06-28
e: Some Kind of Magics Aceventura
u: Doorkeepers Diamond Silver Drop
Förare: Charlie Westrin

2012 - Göteborg - 9 plats

Exzi tävlar SM i Heelwork To Music

BH, RLDF, LP I, SE HtMCh Östra Greda Money On The Table - Exzi

Född: 2012-10-12
e: Caliquin's Center Ice
u: Harmony Hill's Shake And Bake
Förare: Zandra Hamrén

2014 - Stockholm - 14:e plats

 

Tjänstehund - Räddning

Tjänstehund - Bevakning

Winna

KORAD TJH(RH) SEVCH LP1 LP2 Meet Myown Jet Fuel - Winna

Född: 2002-03-04 – 2007-11-20
e: Skogstrollet's 2 Tempo Taifun
u: Dixiana's Kodiak of Exquisitas
Förare: Ann-Chatrine Lilja

2006 Räddning - 16 plats